5 rodzajów główek śrubokrętów, które musisz znać

Jakie są rodzaje głowic śrubokrętów? Co oni robią? Do czego służą? Którego powinieneś użyć? Dajemy Ci podsumowanie popularnych wyborów.

Jakich końcówek wkrętaków potrzebujesz do swojego najnowszego projektu DIY? Obecnie istnieje wiele rodzajów łbów, ale będzie to w dużej mierze zależeć od projektu i użytych śrub. Większość projektów DIY wymaga więcej niż jednego typu główki śrubokręta. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup mieszanego zestawu śrubokrętów, a następnie zakup specjalistycznych śrubokrętów, gdy ich potrzebujesz. Wejdź na najlepszy sklep z narzędziami i poszukaj potrzebnych śrubokrętów.

Alternatywnie, najlepsze wiertarko -wkrętarki są dostarczane z zestawami popularnych typów końcówek wkrętaków, zazwyczaj płaskich, Philips, Pozi, Hex i Torz. Oznacza to, że będziesz gotowy na większość projektów typu „zrób to sam” z dodatkową premią wykonania pracy w czasie o połowę krótszym.

Rodzaje główek śrubokrętów: czym są i co robią
Czy na przykład odnawiasz stare drewniane drzwi wewnętrzne? Istnieje duża szansa, że ​​znajdziesz tutaj śruby z płaskim łbem lub rowkowane. Oznacza to, że będziesz potrzebować płaskiego wkrętaka. Mówiąc najprościej, żaden inny typ głowy nie wystarczy. Bez względu na rodzaj śruby, będziesz potrzebować odpowiedniego typu łba śruby, aby zapewnić efektywną współpracę. Tutaj przyjrzymy się najpopularniejszym i najczęściej używanym głowicom wkrętaków i powiemy, do jakich prac związanych z majsterkowaniem są one dobre oraz jakie są zalety i wady każdego typu. Warto też rozpoznawać mocniejszy rodzaj, mianowicie dobre gwoździe do gwoździarki, których mamy różnego rodzaju na stanie, natomiast do nich potrzebować będziesz wysokiej jakości gwoździarki, której oferty również znajdziesz u nas.

1. Płaska/rowkowa główka wkrętaka
Król typów głowic śrubokrętów, płaskich lub płaskich, istnieje od lat. Idealnie pasuje do prostego otworu na górze śruby. Występują w wielu rozmiarach, od małych do dużych. W przypadku większości projektów DIY rozmiar 5,5 mm jest dobry dla mniejszych śrub, a 8 mm to rozmiar bardziej ogólnego przeznaczenia. Dostępne są większe główki śrubokrętów płaskich, idealne do otwierania puszek z farbą.

ZALETY
Mają wiele celów. Śruby z rowkiem często znajdują się w zawiasach drzwi wewnętrznych , klamkach, bardziej skomplikowanej obróbce drewna, wtyczkach i gniazdkach elektrycznych. Perfekcjoniści lubią ustawiać szczeliny w linii, np. w pionie lub poziomie, aby stworzyć schludne wykończenie przedmiotu.

MINUSY
Nie są to najmocniejsze typy głowic śrubokrętów. Nacisk należy wywierać równomiernie, w przeciwnym razie śrubokręt może się wyślizgnąć i zarysować lub zaznaczyć wszystko, nad czym pracujesz. Lub bardziej boleśnie wbij się w dłoń. Spowoduje to również złamanie krawędzi szczeliny, czyniąc ją mniej skuteczną, a w niektórych przypadkach uniemożliwi wykręcenie śruby.

2. Śrubokręt krzyżakowy
Wkrętaki krzyżakowe są obecnie jednymi z najczęściej używanych głowic wkrętaków. Mają kształt krzyża z wgłębieniami dookoła, aby zapewnić ciasne dopasowanie do śruby Philips. Są dostępne w rozmiarach takich jak PH0, PH1, PH2 — przy czym PH2 jest dobrym, wszechstronnym wyborem.

Śruby krzyżakowe PROS
można znaleźć w szerokiej gamie projektów DIY, od wiszących drzwi, stawiania półek po budowę ścianki działowej . Są uniwersalne, a ich kształt pozwala na zastosowanie większego momentu obrotowego, zapewniając ciasne dopasowanie bez zepsucia gwintu.

MINUSY
Łatwo wyślizgują się z łba śruby, zwłaszcza przy użyciu wkrętarki akumulatorowej, co powoduje uszkodzenie bitu. Ponadto nie zawsze jest ciasno dopasowany, jak w przypadku ręcznego śrubokręta.

3. Śrubokręt sześciokątny
Hex to skrót od sześciokąta, który jest kształtem łba śruby. To wszystko jest znane jako imbus, ponieważ jest często używane z kluczem imbusowym. Sześciostronny kształt pozwala na ciasne dopasowanie i jest często spotykany przy budowie mebli. Występują w różnych rozmiarach, a bity są zwykle używane z wiertarkami akumulatorowymi, chociaż można kupić ręczne wkrętaki, które pasują do bitu.

ZALETY
Są łatwe w użyciu i doskonale nadają się do średnich obciążeń momentem obrotowym, takich jak składanie łóżek i mebli. Sześć boków sprawia, że ​​czują się bezpiecznie i zapobiegają poślizgowi.

MINUSY
Gdy potrzebny jest wysoki moment obrotowy, typ sześciokątny może usunąć łeb śruby, czyniąc go bezużytecznym. Może to być spowodowane tym, że bity sześciokątne są dostępne w rozmiarach SAE (cale) i metrycznych wraz z łbami śrub. Mieszanie głowicy SAE ze śrubą metryczną może wydawać się dobrym dopasowaniem, ale nie jest do końca właściwe.

4. Głowica wkrętaka Pozi
Ten typ głowy jest bardzo podobny do Phillipsa. Stworzony przez tych samych ludzi, którzy przywieźli śrubokręt krzyżakowy do mas, jest w rzeczywistości Phillips+. Pozidriv wykorzystuje zmodyfikowaną wersję poprzeczki dla lepszego sprzężenia ze śrubą. Śrubę Pozidriv można rozpoznać po czterech małych nacięciach pomiędzy głównym krzyżem.

ZALETY
Zmodyfikowany łeb śruby zapewnia lepszą przyczepność niż łeb Phillips. Daje to dodatkowy bonus w postaci wyższego momentu obrotowego i mniejsze ryzyko wyślizgnięcia się łba z łba śruby. Dzięki temu idealnie nadaje się do takich zadań, jak instalowanie desek tarasowych .

CONS
Śruby Pozi wyglądają bardzo podobnie do śrub Phillips, a główka śrubokręta Phillips pasuje do śruby Pozi, ale bez korzyści. Zaokrągli wgłębienie, czyniąc śrubę bezużyteczną.

5. Głowica wkrętaka Torz
Konstrukcja głowicy Torx ma sześć punktów i jest powszechnie określana jako bity Star. Dodatkowe lamele służą do zmniejszenia poślizgu i zapewniają duży moment obrotowy podczas wkręcania, ale są również dobre do wykręcania wkrętów. Chociaż wciąż są stosunkowo rzadkie, są zwykle używane do montażu desek podłogowych, tarasów, okładzin drewnianych i tym podobnych.

ZALETY
Konstrukcja pomaga zmniejszyć poślizg i zmniejsza ryzyko uszkodzenia łba śruby, co oznacza, że ​​będą miały dłuższy okres przydatności do spożycia i nie będą niekorzystne dla ponownego użycia.

MINUSY
Obecnie rzadko spotykane, więc musisz upewnić się, że masz odpowiednie dopasowanie do typu łba i śruby. Zazwyczaj trochę droższe niż bardziej popularne typy.