6 WSKAZÓWEK DOTYCZĄCYCH LOKALIZACJI SZAMBA NA MIEJSCU

szamba betonowe (1)

Wielu z nas pamięta czasy, kiedy podmiejskie ulepszenia były uliczną toaletą i letnim prysznicem . Nawet dzisiaj takie elementy można znaleźć w domkach letniskowych, ale wymagania dotyczące komfortu już dawno wzrosły, a nawet w naturze współczesny człowiek nie chce pozbawiać się dobrodziejstw cywilizacji. Ludzkość wpadła więc na pomysł zainstalowania szamba, który umożliwił wyposażenie domu w znajomy prysznic i toaletę. To oczywiście jest wygodne i praktyczne, ale wiąże się z nimi pewne ryzyko. Aby zredukować je do minimum, musisz znać wszystkie niuanse prawidłowej lokalizacji szamba w okolicy. Badamy ramy prawne i profesjonalne doradztwo.

CECHY KONSTRUKCYJNE SZAMBA

Zwykła kloaka nie jest rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym. Powstałe ścieki są wchłaniane przez glebę i mogą przenikać do wód gruntowych. Zasilane są tam studnie, z których pozyskuje się wodę pitną. Okazuje się, że woda pitna może stać się toksyczna. Oczywiście przy prawidłowej lokalizacji szamba można zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego rozwoju wydarzeń, ale mimo to rozwiązanie od dawna jest nieaktualne. Tak, a po co stosować staromodną metodę, skoro nowoczesny szambo nie jest tak drogi, ale czasem bardziej niezawodny?

Szamba zgodnie z zasadą działania można podzielić na następujące typy:

  • Zbiorniki magazynowe – Jest to rozbudowana kloaka. Szambo tego typu to szczelne szambo, w którym po prostu gromadzą się ścieki, a od czasu do czasu takie szambo wymaga czyszczenia. Główną zaletą szamba jest brak kontaktu ścieków z gruntem, co minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia. Zbiorniki magazynowe nadają się do domków letniskowych, w których jest mało ścieków.
  • staw osadowynie tylko pozwalają na ich gromadzenie, ale także oczyszczają ścieki, co znacznie upraszcza proces eksploatacji. Szambo składa się z dwóch lub trzech komór, z których każda przeprowadza określony etap oczyszczania. Pierwsza część jest zwykle najdłuższa. Przeznaczony jest do gromadzenia ścieków i ich wstępnej sedymentacji, osad osiada na dnie, a woda mniej lub bardziej oczyszczona wpływa do drugiego zbiornika, gdzie do osadu przedostają się mniejsze cząstki. Trzeci zbiornik to komora z biofiltrem, w którym woda jest oczyszczana, ale może być również nieobecna. Następnie następuje faza filtracji gleby. Stały osad stopniowo gęstnieje, a bakterie zawarte w ściekach częściowo go przetwarzają, dlatego zdarza się to rzadko że szambo jest wypompowywane mniej więcej raz w roku. Studzienki są stosunkowo niedrogie, ale do czyszczenia wysokiej jakości konieczne jest wybranie pojemników o wystarczającej objętości i przeprowadzenie filtracji dna.
  • Szambo z głęboką biooczyszczaniem – To już jest wyrafinowany sprzęt. W pierwszym etapie ścieki osiadają, a następnie wpadają do sekcji z aeratorem. W obecności powietrza bakterie tlenowe przetwarzają większość osadu, a następnie ponownie osadzają się i oczyszczoną wodę można usunąć ze szamba. Jednak najpierw przechodzi przez filtr zanieczyszczeń. Zbiorniki tego typu są zwarte, mają minimalny zapach, nie wymagają pompowania, ale są drogie. Dodatkowo należy podłączyć prąd, który również podlega opłacie.

Aby zapewnić maksymalną szczelność, lepiej jest używać szamba produkcji przemysłowej. Jednak niektórzy mistrzowie podejmują się wykonania takich urządzeń własnymi rękami.

Domowe szamba, składające się z cegieł, kręgów betonowych, opon i plastikowych pojemników, mogą oczyścić ścieki o 60% i nie więcej, podczas gdy szamba przemysłowe radzą sobie z tym zadaniem znacznie wydajniej, oczyszczając ścieki o 99%. Ale nawet najdroższe przemysłowe szambo nie gwarantuje pełnego komfortu i bezpieczeństwa. Musisz wiedzieć, gdzie umieścić szambo, aby nieprzyjemny zapach nie dostał się do domu i wydostały się toksyny z kanalizacji wody pitnej.