Jak często należy zmieniać opony?

wulkanizacja opon ursynów

Właściciele samochodów często zadają sobie pytanie, jak często muszą wymieniać opony. Każdy ekspert udzieli Ci różnych odpowiedzi w oparciu o określone kryteria. Dzieje się tak, ponieważ nie ma „jednej” odpowiedzi na to pytanie, a odpowiedź zależy od twojej sytuacji. Poniżej przedstawiamy różne wskaźniki określające, kiedy należy wymienić opony. Regularna wymiana opon to Twój obowiązek.

Ta informacja dotyczy wymiany opon, gdy są zużyte i niebezpieczne w użyciu, przy założeniu, że używasz opon całorocznych. Nie uwzględnia to sezonowej zmiany opon, jeśli używasz opon przeznaczonych wyłącznie na sezon letni/zimowy

Czas trwania

Niektórzy eksperci powiedzą Ci, że opony należy zmieniać co 5-10 lat. W międzyczasie to okres, w którym chcesz zabrać swoje opony do wykwalifikowanego specjalisty na coroczne przeglądy. Jeśli masz jakieś zapasowe opony do swojego pojazdu, one również powinny zostać poddane kontroli.

Głębokość bieżnika

Zużycie bieżnika jest zwykle mierzone w 1/32 cala. Nowe opony będą miały od 9/32 do 11/32 oryginalnego materiału bieżnika. Dobrą zasadą do zapamiętania jest to, że opony są ogólnie uważane za niebezpieczne, gdy osiągną 2/32. Będziesz musiał wykonywać regularne pomiary i kontrole, aby złapać tę głębokość, zanim spadnie poniżej 4/32. Będziesz chciał użyć miernika do opon, aby upewnić się, że Twoje pomiary są dokładne.

Wibracje kierownicy

Możesz czuć, że kierownica wibruje podczas jazdy. Jest to możliwy znak, że Twoje opony są nierównomiernie zużyte. Jest również prawdopodobne, że twoje zmęczenie są niezrównoważone, ponieważ nie są regularnie zmieniane. Jeśli ten ostatni problem zostanie rozwiązany, a drgania nadal występują, opona jest uszkodzona i należy ją jak najszybciej wymienić.

Wzory bieżnika

Kiedy twoje opony zaczną się zużywać, zobaczysz tak zwane „pręty ścieralne bieżnika”. Są one łatwe do wykrycia na oponie i będą znajdować się na równym poziomie z bieżnikiem opony. Będą przebiegać przez oponę lub tworzyć się między bieżnikami.

Testowanie

Przez lata ludzie opracowali małe testy , dzięki którym można stwierdzić, czy opona zaczyna się zużywać i czy nie wymaga wymiany. Jednym z popularniejszych testów jest test kwartalny. Gdy umieścisz ćwiartkę na środku bieżnika (będzie to najgrubsza część opony), głową skierowaną do siebie, w nowej oponie ćwiartka z łatwością się zmieści i nie powinieneś widzieć włosków na górze głowy. Kiedy włosy są już częściowo widoczne, warto szybko pomyśleć o wymianie opon. Jeśli widzisz sam czubek głowy, opony należy natychmiast wymienić. W ostatnim scenariuszu nie będziesz w stanie tak łatwo postawić ćwiartki w bieżniku.

Przebieg

Ogólna zasada mówi, że opony mogą wytrzymać od 25 000 do 50 000 mil, zanim będą musiały zostać wymienione. Będziesz chciał zapoznać się z instrukcją obsługi, aby uzyskać szczegółowe zalecenia dołączone do Twojego samochodu. Lepiej być bezpiecznym i żałować, jeśli chodzi o wymianę opon.

Nawet jeśli wykonasz jeden lub wszystkie z tych testów, nadal powinieneś regularnie sprawdzać opony, aby upewnić się, że odpowiednio się nimi opiekujesz. W ten sposób wydłużysz żywotność swoich opon i nie będziesz musiał ich tak często zmieniać.

Jeśli nadal nie masz pewności co do trwałości swoich opon, serwis wulkanizacja opon Ursynów będzie w stanie udzielić Ci informacji i wiedzy, których szukasz. Poznasz znaki ostrzegawcze i szacowany czas wymiany opon. Lepiej jest wymienić wszystkie cztery opony na raz, w tym zapasowe, i trzymać się tej samej marki i modelu dla wszystkich opon.