Jaka jest wartość Twojego używanego samochodu?

skup aut uszkodzonych Warszawa

Firmy śledzące sprzedaż dostarczają nieocenionych zasobów — szczegółowych informacji o tym, co się sprzedaje i za ile. Są to liczby, które każdy, kto chce kupić lub sprzedać używany samochód, musi znać, aby mieć pewność, że otrzyma dobrą lub przynajmniej uczciwą ofertę.

NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI:

Istnieją różne źródła, które pomogą Ci ustalić wartość używanego samochodu. Na wartość Twojego pojazdu będą miały wpływ różne czynniki, takie jak

  1. przebieg,
  2. stan,
  3. lokalizacja
  4. i kolor samochodu.

Personalizacja samochodu często ma negatywny wpływ na jego wartość, ponieważ trendy ciągle się zmieniają, a każdy ma inne upodobania i antypatie.

Zrozumienie, jak wycenić używany samochód

Kelley Blue Book to najbardziej ugruntowane źródło informacji o cenach. Śledzi tysiące zakupów nowych i używanych samochodów tygodniowo, monitorując sprzedaż konsumencką, aukcje hurtowe, na których dealerzy kupują i sprzedają pojazdy, sprzedaż dokonywaną przez dealerów niezależnych i franczyzowych oraz inne transakcje. National Automotive Dealers Association to kolejne świetne źródło informacji o cenach i zakupach, podobnie jak Edmunds. Ceny różnią się między trzema źródłami, ponieważ pobierają nieco inne dane i używają różnych algorytmów do określenia wartości.

skup aut powypadkowych Warszawa

Przebieg i stan

Krótko mówiąc, głównymi czynnikami wpływającymi na cenę używanego pojazdu są przebieg i stan. Opcje, lokalizacja i kolor również odgrywają rolę. „Wraz ze wzrostem przebiegu rośnie zużycie” — powiedział Roman Gutkowski, właściciel skup aut powypadkowych Warszawa.

Stan jest bardziej subiektywny niż przebieg — ktoś, kto sprzedaje niezawodny, bezwypadkowy samochód z zadrapaniami lakieru i rdzą na powierzchni, może określić go jako doskonały, podczas gdy większość kupujących może określić go jako dobry lub przeciętny — ale w ocenie wartości jest równie ważny jak przebieg. „Chociaż stan ten jest ściśle powiązany z przebiegiem, nie są one bezpośrednio skorelowane” – powiedział Gutkowski.

Skup aut uszkodzonych Warszawa

„Nawet pojazd z niskim przebiegiem może wytrzymać więcej niż sprawiedliwy udział w zużyciu, co negatywnie wpływa na jego wartość. Pojazdy z podartymi skórzanymi siedzeniami, niedziałającym sprzętem elektronicznym, zadrapaniami lub wgnieceniami lub innymi podobnymi problemami nie będą bardzo poszukiwane, a zatem będą miały negatywny wpływ na ich wartość”.

Lokalizacja pojazdu może również odgrywać pewną rolę, w zależności od danego pojazdu. Rodzinne sedany ze średniej półki cenowej są popularne wszędzie, ale bardziej wyspecjalizowane pojazdy radzą sobie lepiej w niektórych obszarach. Kabriolety i samochody sportowe osiągają wyższe ceny wzdłuż wybrzeży iw cieplejszym klimacie, Gutkowski zauważył, że ciężarówki i SUV-y z napędem na cztery koła najlepiej radzą sobie na północnym wschodzie, środkowym zachodzie i innych obszarach, w których występuje dużo śniegu.

skup aut uszkodzonych Warszawa

Opcje i dodatki

„Opcje mogą być naprawdę chybione lub chybione, ale kilka, które zwykle trzymają się lepiej niż inne, to silniki Diesla, napęd na wszystkie koła i panoramiczne dachy księżycowe” – powiedział Gutkowski. Filip Reda, felietonista NerdaPortfel i właściciel skup aut uszkodzonych Warszawa, zauważył, że fabryczny system dźwiękowy premium i skórzane fotele również będą miały wartość dodaną.

Są też funkcje, które wpływają na cenę pojazdu tylko w przypadku ich braku, takie jak klimatyzacja, elektrycznie sterowane szyby i zamki w drzwiach. Były to godne uwagi opcje w minionych dziesięcioleciach, ale teraz są wszechobecne.

Automatyczne skrzynie biegów (lub te, które działają podobnie, takie jak dwusprzęgłowe lub bezstopniowe skrzynie biegów) również należą do tej kategorii, z jednym zastrzeżeniem. Używane samochody sportowe, takie jak Nissan 370Z, mogą być warte więcej z manualną skrzynią biegów, ponieważ nabywcy takich samochodów są gotowi zrezygnować z wygody na rzecz dodatkowego zaangażowania kierowcy.

Skup aut powypadkowych Warszawa

Opcje na rynku wtórnym — takie jak ponadwymiarowe koła, głośniki stereo lub tylne spojlery — rzadko dodają wartość i mogą ją obniżyć. W przypadku modyfikacji na rynku wtórnym „kupujący nie wiedzą, jak dobrze wykonano pracę” — powiedział Reda. Ponadto, wersja pierwotnego właściciela motoryzacyjnej wspaniałości może różnić się od głównego nurtu (tj. stracić pokrowce na siedzenia z nadrukiem zebry, imitację maski silnika i przyciemnianą szybę w kolorze jak węgiel, jeśli chcesz szybko sprzedać).

Ostatnia uwaga: kolor nadwozia. Nie ma to ogromnego wpływu na ceny, ale bardziej popularne kolory — niebieski, metaliczne szarości i srebro — sprzedają się szybciej niż bardziej odważne kolory, takie jak brązowy, pomarańczowy czy fioletowy.

Specjalne względy przy wycenie używanego samochodu

Na wartość używanego samochodu wpływa wiele czynników, ale najważniejsze są przebieg i stan. Kolejnymi czynnikami są opcje, lokalizacja i kolor. Zasady te nie są jednak bezwzględne; to, co sprawdza się w przypadku samochodu sportowego z ręczną skrzynią biegów, może nie odnosić się do rodzinnego truckera. Corvette z błotnikiem jest przynajmniej smutna