Obliczanie mocy i dobór klimatyzatora w zależności od powierzchni pomieszczenia

klima lubin

Obliczanie mocy i dobór klimatyzatora w zależności od powierzchni pomieszczenia

Aby klimatyzator działał pewnie i zapewniał chłód w upalne dni, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jego optymalną wydajność chłodzenia, biorąc pod uwagę powierzchnię biura lub mieszkania.

W artykule zastanowimy się, co musisz wiedzieć o obliczaniu mocy klimatyzatora, jakie dodatkowe czynniki są ważne przy jego wyborze.

Dlaczego ważna jest znajomość wydajności chłodniczej klimatyzatora?

Moc chłodnicza (MO) klimatyzatora jest najważniejszym parametrem technicznym, od którego zależy wydajność urządzenia w danym pomieszczeniu. Jeśli nie ma wystarczającej mocy, klimatyzator nie będzie w stanie zapewnić przyjemnego chłodu, a jednocześnie będzie działał na zużycie, co doprowadzi do szybkich awarii sprzętu.

Klimatyzator o większej mocy chłodniczej niż wymagana dla danego pomieszczenia będzie generował dużo hałasu i nie może być wykorzystany w pełni. To oczywiście nie spowoduje przedwczesnej awarii sprzętu, ale może być nierozsądnym zakupem z nadpłatą za urządzenie dużej mocy i jego instalację.

Aby nie przepłacać dodatkowych pieniędzy i kupić dobrą klimatyzacje Lubin, która zapewni komfortową temperaturę w danym pomieszczeniu, należy poprawnie obliczyć optymalną wydajność chłodzenia urządzenia.
Metody obliczania mocy klimatyzatora

Każda klimatyzacja Lubin jest oznakowany przez producenta, na którym wskazany jest parametr MO. Zanim pójdziesz na zakupy do systemu podzielonego, musisz dokonać niewielkich obliczeń optymalnej mocy za pomocą specjalnej formuły przy użyciu parametru powierzchni pomieszczenia lub jego objętości.

Opcje oznakowania klimatyzatorów:

0,7 – MO 2 kW;
0,9 – MO 2,5-2,6 kW;
10 – MO 2,9 kW;
12 – MO do 3,5 kW.

Obliczanie klimatyzatora według powierzchni​​pomieszczenia

Obliczenia klimatyzatora według powierzchni pomieszczenia dokonuje się według prostego wzoru: 1 kW = 10 m2. Aby obliczyć MO, konieczne jest podzielenie całkowitej powierzchni pomieszczenia przez 10 i zaokrąglenie wyniku. Przykładowo powierzchnia mieszkania 1-pokojowego to 24,5 m2. Dzielimy tę liczbę przez 10 i uzyskujemy optymalną moc urządzenia – 2,45 kW. W takim przypadku zakup klimatyzatora o mocy 2,5 kW jest optymalny.

Minimalny parametr mocy systemów split to 2 kW, optymalny do montażu w pomieszczeniach do 20 metrów kwadratowych. m.