Co to jest szambo i jak działa?

szamba betonowe (1)

Jeśli chcesz wybudować dom na obrzeżach lub w mniej zatłoczonym miejscu, dostęp do kanalizacji jest nieuniknionym aspektem w procesie budowy. Brak sieci kanalizacyjnej jest naprawdę problemem, a właściciele najczęściej wykorzystują szambo do jego rozwiązania.

Co to jest dawny szambo?

Szambo to podziemna stacja, w której pobierana i oczyszczana jest woda wykorzystywana w poszczególnych gospodarstwach domowych. W większości przypadków występuje na obszarach wiejskich, gdzie nie ma centralnego systemu kanalizacyjnego. Istnieją dwa sposoby odprowadzania wody użytkowej: albo przez drenaż, albo przez pole melioracyjne. Jeśli zdecydowałeś się na szambo, możesz je kupić gotowe lub zbudować samodzielnie.

Jak działa szambo?

1. Woda użytkowa z domu przepływa rurami i trafia do szamba. Tutaj stałe pozostałości są oddzielane od ciekłych. Cięższe pozostałości pozostają na dnie zbiornika, a oleje/smary na powierzchni.

2. Za pomocą bakterii i enzymów cząstki stałe na dnie szamba są rozbijane na mniejsze cząstki.

3. Oczyszczona woda odprowadzana jest do gruntu siecią kanalizacyjną. Sieć ta składa się z wierconych rur instalowanych w gruncie na znacznej głębokości (co najmniej 80 cm).

Wymagane pozwolenia na budowę szamba
Jeśli chcesz wybudować dom na działce, na której nie jest poprowadzona sieć kanalizacyjna lub nawet w jej pobliżu, musisz stworzyć własną kanalizację. Innymi słowy, projekt techniczny musi wskazywać miejsce zainstalowania szamba lub zlewni. Bez tych informacji władze nie mogą wydać świadectwa urbanistycznego ani pozwolenia na budowę.

Rodzaje szamba Szambo

wyróżnia rodzaj materiału, z którego są zbudowane. W tym sensie mogą to być:
szamba betonowe – mają długą żywotność, ale po pewnym czasie pękają;
• Plastikowe szamba – mogą być wykonane z polipropylenu lub PCV i są częstym wyborem, ponieważ są znacznie lżejsze, szybsze w montażu i wodoodporne;
• Stalowe szamba – zajmuje to mniej czasu, ponieważ może pojawić się rdza, a metal koroduje;
• Szamba z włókna szklanego – są mocniejsze niż beton czy stal, nie pękają ani nie rdzewieją i są trwalsze; Ponieważ są lżejsze, są bardziej podatne na otyłość.

Gdzie zbudować szambo?

Jeśli chodzi o lokalizację basenu lub zbiornika, należy pamiętać o kilku zasadach:
• Wybrana działka musi być płaska i wolna od drzew w pobliżu lokalizacji zbiornika (ich korzenie mogą ingerować w konstrukcję i powodować pęknięcia);
• należy zwrócić uwagę, aby gleba nie była zwarta ani porowata (aby nie zakłócać jej optymalnego funkcjonowania);
• teren nad szambo musi być wolny, bez jakichkolwiek ciężarów;
• Szambo musi znajdować się co najmniej jeden metr od zewnętrznej ściany domu i co najmniej 10 m od jakiegokolwiek źródła wody;
• Weź pod uwagę wilgotność i stabilność gleby (mogą być wymagane dodatkowe środki stabilizujące lub uszczelniające).

Konserwacja szamba

Nawet jeśli ma długi opór w czasie, opróżnianie i kontrola szamba są obowiązkowe. Na czas powtarzania się tych dwóch procesów bezpośrednio wpływają nawyki konsumpcyjne oraz częstotliwość korzystania z wykopu. W tym sensie wskazane jest unikanie ciał stałych, stałych pokarmów itp. W pewnym momencie można zastosować specjalne rozwiązania do pielęgnacji dołu, które można wlać bezpośrednio do toalety.

Zamiast konkluzji

Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistą w tej dziedzinie. Doradzi w zakresie pojemności i materiału, aby szambo było idealne dla Twoich potrzeb.